TURKUAZ ROLEPLAY BAŞVURU FORMU

 

Öncelikle hoşgeldin!

Sen de aramıza katılmak ve Turkuaz Roleplay’de bizlerle oynamak istiyorsan aşağıdaki kuralları oku, formu doldur ve bizden geri dönüş bekle!


GENEL KURALLAR


1) Sunucuya giren herkes kuralları *kabul etmiş varsayılır.*
2) Sunucu içerisinde 3. parti yazılım, oyun açıkları veya haksız rekabet oluşturacak herşeyi kullanmak yasaktır .
3) Sunucu içerisinde veya Discord odalarında role dahil olsa bile ailevi değerlere küfür etmek yasaktır.
4) Sunucu içerisinde roleplay dahilinde abartı olmayan küfür ve hakaretler serbesttir. Karşınızdaki şahıs bunu açık bir dille yapmamanızı belirtiyorsa durmak şartı ile.
8) Sunucu ve Discord’da küfürlü ve kışkırıtıcı isim ve fotoğraf kullanmak yasaktır.
9) Yetkililerin talebi durumunda, oyuncuların göndermesi gereken kanıtlar üzerinde oynama yapılmadan, net bir şekilde sunulmalıdır.10) Sunucumuzda whitelist (EGM, Sağlık Bakanlığı, Mekanik, Kulüp) mesleklerinde olan oyuncuların başka sunucuda yetkili veya whitelist mesleklerde bulunması durumunda sunucumuzdaki yetkileri alınır ve sunucudan uzaklaştırılır.
11) Sunucu ve Discord üzerinde aktif olmayan organizasyonların gerekçe belirtilmediği takdirde kapatılması söz konusu olabilir.
12) Tüm whitelist meslekleri (EGM, Sağlık Bakanlığı, Mekanik, Kulüp …) rollerinde bulunduğu sürece Discord üzerindeki whitelist meslek odalarında bulunmaları zorunludur.
13) Oyuncuların kendi aralarında yaşanan sorunları Discord Destek odalarından çözmesi zorunludur.
14) Yönetim ekibini gereksiz nedenlerden ötürü meşgul etmek yasaktır.
15) Sunucu ve Discord üzerinden direkt mesaj, telefon ile arayarak veya mesaj atarak spam ve asılsız ihbar atmak yasaktır.
16) Polis, Acil Servis vb. üniformaların o meslek grubuna ait olmayanların giymesi yasaktır ve uyarı sebebidir.
17) Kural hatasına kural hatası ile cevap verilemez.
18) Sunucu herhangi bir sebepten dolayı (restart vb.) kapanıp açıldıktan sonra ilk 5 dakika herhangi bir illegal rol yapılamaz. (Adam kaçırma, soyma, yaralama…)
19) Whitelist mesleğini terk eden şahıslar CK’lanır.

 


ROL KURALLARI ve Güvenli Bölge Rol Kuralları

Güvenli Bölgeler: Karakol içi, hastane içi, hapishane içi, tüm mekaniklerin içi, galerinin içi, işkur içi, motel bölgesi.
1) Güvenli bölgelerin içerisinde şahısı yaralama kaçırma gibi şahsın güvenliğini etkileyecek rollere girmek yasaktır.
2) Bir rol güvenli bölge dışında başlayıp içerisinde taşınabilir. Örn: Dışarıda çatışmaya başladınız ve şahıs galerinin içerisinde kaçtı, çatışmaya devam edebilirsiniz.
3) Yetkili onaylandıktan sonra güvenli bölgeler basılabilir. 

 


Genel Rol Kuralları

1) Roller Los Santos uyarlı yapılır. (Devlet birimleri, karakterler vb.) 

2) EGM ve Sağlık Bakanlığı’na asılsız ihbar atmak yasaktır.
3) Ticaret yaparken (araç, ev, eşya alım-satımı) dolandırıcı rolü yapmak yasaktır.
4) EGM ve Sağlık Bakanlığı harici polis ve doktor rolleri yapması kesinlikle yasaktır.
5) Whitelist mesleklerindeki kişilerin sivil rolde iken whitelist mesleklerinin sağladığı avantajları kullanması yasaktır.
6) Whitelist meslek avantajlarını illegal rollerde kullanmak yasaktır.
7) Refleksinize bağlı roller yapmak yasaktır.
8) Rol dışı konuşmak acil durumlar harici yasaktır.
9) Meslek araçlarını ve eşyalarını amacı dışında kullanmak yasaktır.
10) Birini kaçırarak araç içerisinde kaçırılan şahsın rol amacı güdmeden vaktini boşa harcatmak yasaktır.
11) Sağlık bakanlığı personelleri mesai saatlerinde dokunulmazdır, kesinlikle kaçırılamaz, öldürülemez, yaralanamaz, bayıltılamaz, mesleğini yapmasına engel olunamaz, illegal rollere davet edilemez, üstünlük kurulamaz.
12) Doktorlar dokunulmazlığını kullanarak uygunsuz davranışlar sergilemesi yasaktır. 

13) Görev başındaki doktor aracını çalmak kesinlikle yasaktır.
14) Polis araçlarını rol amaçlı çalmak serbesttir.
15) Senaryo bölgesindeki polis araçlarını senaryo dışındaki kişilerin çalması yasaktır.
16) Karakol binalarının bulunduğu bölge ve 50m çapında polis ve ems aracı çalmak YASAKTIR.
17) Sunucuda scriptsel veya mekaniksel olarak imkan verilmeyen rolleri yapmak yasaktır (devletteki kaydımı sildirdim, midemde gps var vb).
18) Yaraladığınız şahısları her ne sebep olursa olsun EMS’nin ulaşamayacağı yerlere atmak, bırakmak kesinlikle yasaktır.
19) Polisler şüpheli gördüğü kişileri sorgulayabilir, üzerini arayabilir, illegal ekipmanlarına el koyabilir.
20) Polisler illegal bölgedeki kişileri tutuklama hakkına sahiptir.
21) İllegal whitelist meslekleri polisler tarafından illegal işleri bulaştığı tespit edilirse illegal bölge olarak kabul edilir.
22) Doktor ve polisler kesinlikle illegal işlere bulaşamaz.
23) Roleplay çerçevesinde kaçırılan kişi öldürülmesi gerekiyorsa role uygun bir şekilde öldürülebilir.
24) Rehin alınan kişi, istekleri gerçekleştirildiği halde öldürülürse FailRP olarak değerlendirilecektir.
25) Önden kelepçelemek FailRP’dir.
26) Roleplay içerisinde kaçırılan, kelepçelenen ve rehin alınan kişilerden yapılması mümkün olmayan ve aşırı abartı şeyleri yapması istenemez.
27) Yaralandıktan sonra sinyal gönderen kişi, sinyal gönderdiği yerden uzaklaşır veya durumlar o alanda kalmamasını gerektirir ise bunu doktorlara bildirmelidir.
28) Hastane ve Polis ihbar hattına atılan ihbarlar; olayı açıklayıcı, düzgün bir cümle ile yapılmalıdır. “Gelsene doktor” – “Galeri gel.” – “Polis gel.” gibi ihbarlar dikkate alınmayacaktır. Duruma göre uyarı verilebilir.
29) Yapılan roller mantıklı dayanaklarla desteklenmiş olmazsa geçersiz sayılıp duruma göre uyarı verilebilir.
30) Oyun içi yazılımları amacı dışında kullanmak YASAKTIR! (Sarı sayfalardan muhabbet etmek. Twitterdan OOC konuşmak gibi.)
31) Hakim, Avukat, Sağlık Bakanı, Başhekim, Emniyet Amiri ve Emniyet Müdürü dokunulmazdır. Bu kişilere karşı yapılacak illegal roller için (kaçırmak, yaralama, soyma vb.) Senaryo kuralları geçerlidir.
32) Kaçırılan EGM mensuplarından Roleplay içerisinde olsa bile silahları alınamaz, teslim etmesi istenemez. “/me” üzerinden el koyulabilir. Bu durumda personel el koyulan eşyaları kullanamaz.
33) Tüm EGM mensupları üzerinde sökülemez bir GPS vardır ve sinyaller teşkilat tarafından takip edilebilir. Bu duruma karşılık engelleyici roller varsayılmaz.
34) Sivil oyuncuların EGM ve Sağlık Bakanlığı bünyesine ait materyalleri kullanması yasaktır.
35) Güvenli bölgeleri ve odalar gibi yerleri kötüye kullanmak yasaktır (Güvenli bölge içinde FearRP yapılması gereken durumlarda yapmamak, size ulaşamayacakları için eve girmek vb.)
 

Senaryo Kuralları Senaryo:

 

Merkez bankası, market soygunu, karakol baskını, sağlık bakanı, emniyet amiri kaçırmak gibi durumlar senaryo olarak değerlendirilir ve aşağıdaki senaryo kuralları geçerlidir. 

1) Bir senaryo varken başka bir senaryo başlatılamaz.
2) Senaryoya dahil olan kişiler haricinde dışarıdan müdahale yapılamaz. (Banka soygununu başlatan kişiler dışında bir kişi soyguna dahil olamaz.)
3) Polislerin dahil olduğu senaryolarda polisler senaryoya dahil olmayan 3. kişileri şüpheli gördüğü taktirde müdahale edebilir. Ama senaryoya dahil olmayan 3.kişiler polise karşı yeni bir rol başlatamaz.
4) Herhangi bir senaryoda EGM geri çekildiğinde veya senaryonun bittiğine emin olduğu taktirde Discord oyuncu rol duyuru kanalı üzerinden senaryonun bittiğini oyunculara duyurmalıdır.
5) Banka ve market soygunlarında elde edilen parayı mevcut banka ve market içerisindeki ATM’den havale edilemez, hesaba yatırılamaz. Tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır.
6) Senaryolarda senaryo başlangıcından itibaren iki tarafa da 10 dakika boyunca hazırlanma için 10 dakika süre verilecektir. Bu süre zarfında iki tarafında müdahalede bulunması yasaktır.
7) Senaryolarda uzlaşma için yapılması mümkün olmayan şeyler istenemez.
8) Senaryo başlatan taraf baskını veya soygunu gerçekleştirmezse, senaryoyu başlatan kişi veya kişilere cezai işlem uygulanabilir.
9) İki farklı topluluk, çete birleşip senaryo başlatamaz.
10) Senaryo sırasında polisi engellemeye çalışan tüm siviller işbirlikçi olarak kabul edilecektir.
11) Soygun senaryosu için rehine varken kesici bir alet (pala, bıçak vb.), rehine yokken ateşli silah zorunluluğu bulunmaktadır.
12) Sunucu herhangi bir sebepten dolayı (restart) kapanıp açıldıktan sonra ilk 30 dakika herhangi bir senaryo başlatılamaz. 
 

Soygun Kuralları

 

Soygunlar sadece çatışma amaçlı olmamalıdır. Gerçek bir soyguncu mantığıyla düşünüp, öncelikli hedefiniz parayı alıp uzaklaşmak olmalıdır. Fakat bu düşünce şekli eğer özel bir sebep ile soygunu gerçekleştiriyorsanız değişiklik gösterebilir.

 


Merkez Bankası:


 

1) Soymak için en az 5 polis gereklidir.
2) Soyacak kişilerin en az 4 kişi olması gereklidir
3) Önceden rol duyuruda belirtilip izin alınmalıdır.
4) Merkez bankasını soyacak kişilerin sayısı polis sayısından maksimum 4 kişi fazla olabilir. (Örn: 10 polis aktifken 14 kişi soyabilir.)

 


Market Soygunu:

 

1) Soymak için en az 3 polis gereklidir.
2) Soyacak kişilerin en az 2 kişi olması gerekmektedir.
3) Banka şubesi soyacak kişilerin sayısı polis sayısından maksimum 2 kişi fazla olabilir (Örn: 5 polis aktifken 7 kişi soyabilir).
4) Market soygunu gerçekleştirirken, ekibinizin üyeleri veya siz; soyduğunuz marketin çatısında yer alabilirsiniz. Eğer marketin dışında yer almak isterseniz,1 yan durmuş blista modelli araç kadar uzaklaşabilirsiniz. Bu mesafeyi aşan kişi, sadece gözlem amaçlı hareket edebilir.
5) Herhangi bir market soygununa, soygun başladıktan 9 dakika sonra göz yaşartıcı gaz ile müdahale edilebilir. Bu tip müdahale yöntemlerine hazırlıklı olup, buna göre bir plan izlemeniz sizin yararınıza olacaktır.
6) Soygunlarda soyguncu sıfatıyla yer aldığınız süre boyunca polis ve soyguncu taraf tabanca kullanmak durumundadır. Farklı bir silaha geçiş rolün ilerleyişine bağlıdır. 

 


Devlet Erkanı Kaçırma Kuralları:

 

1) Sağlık Bakanı, Başhekim, Emniyet Amiri ve Emniyet Müdürü dokunulmazdır. Bu kişileri kaçırmak, soymak, yaralamak gibi roller için illegal rol duyuru odasından yönetim izni alınmalıdır. Kaçırma ve Kaçırılma Kuralları 1) Rolsüz kimseyi kaçıramazsınız, rehin alamazsınız veya soyamazsınız.
2) Birini kelepçelemek için silahınızı kullanarak kontrolünüz altında arkasından kelepçelemelisiniz. (Önden kelepçelemek FailRP’dir.)
3) Biri sizi kaçırıyorsa FearRP yapmak zorundasınız.
4) Sağlık bakanı, emniyet amiri ve emniyet müdürü kaçırılabilir. (Yönetim izni ile)
5) Rehin alınan, kelepçelene veya teslim olan bir kişi rehin alanın isteklerini gerçekleştirildiği sürece yaralanamaz ve öldürülemez.
6) Sivil oyuncular Rol içerisinde yaşadığınız sorunlardan dolayı bir kişiyi kaldırmak(kaçırmak,tehdit etmek vb.) istediğinizde bu işi bir illegal organizasyonla bağlantı kurarak yapmalısınız.
7) Tüm adam kaldırma işlemlerinde diğer tüm kurallar(Genel Sunucu Kuralları, Roleplay Kuralları vb.) geçerlidir.
8) Adam kaldırma işlemleri için özellikle rol hikayesi, güç dengesi gibi durumlar dikkate alınmalıdır. 

 

BAŞVURU FORMU